Prywatny Pielęgniarski Dom Opieki "KAROLINA 506 088 769

Wzmożona opieka psychologiczna

Szczęście podopiecznych

Odpowiednia pielęgnacja, rehabilitacja i opieka medyczna są bardzo ważne, ale my dajemy nieco więcej.  Dążymy do osiągnięcia przez naszych pacjentów stanu radości z życia.

Radość z życia to poczucie szczęścia. Jak osiągnąć taki stan po kilkudziesięciu latach trudów życiowych, skończywszy na Domu Opieki? Taki finał raczej doprowadza do załamania psychicznego a nie do poczucia szczęścia.

Biorąc pod uwagę fakt, że co trzeci człowiek powyżej 65 roku życia cierpi na depresję, że osoby te mają poczucie osamotnienia i izolacji, czują się bezradni i tracą sens życia oraz, że depresja jest tylko jedną z wielu dolegliwości psychicznych, na, które narażone są osoby starsze, oferujemy im oprócz pielęgnacji i opieki medycznej również intensywne wsparcie psychologiczne.

Z doświadczenia wiemy jak bardzo nasi Seniorzy potrzebują rozmów, potrzebują słuchacza by móc opowiadać o swoich przeżyciach i doświadczeniu życiowym. Potrzebują nie tylko towarzystwa ale również poczucia aprobaty i przyjacielskiego wsparcia. Tej roli nie spełni bezpośredni personel obsługi: pielęgniarka, salowa czy sprzątaczka. To jest właśnie rola dla psychologa.

Dążymy do tego, by dla każdego naszego pacjenta stworzony był i odpowiednio realizowany odpowiedni, indywidualny, plan terapeutyczny.

W naszym Ośrodku to nie pacjent jest dla psychologa lecz psycholog dla pacjenta.

Fundacja „Ważna Sprawa” jako organizacja pozarządowa i Firma Szkoleniowa ma prawo zatrudniania wolontariuszy i stażystów. To właśnie stażyści psychologii mają u nas możliwość szlifowania swojego warsztatu i zdobywania doświadczenia. To dzięki nim mamy do dyspozycji, czasami nawet jednego stażystę-psychologa na trzech podopiecznych.

Rolą stażystów jest pomoc w realizacji programów terapeutycznych najczęściej poprzez wspólne spacery, rozmowy, udział w różnego rodzaju terapiach zajęciowych i imprezach okolicznościowych.

Od strony psychologicznej przywiązujemy ogromną wagę do integracji rodzinnej.

Seniorzy żyją coraz dłużej. Dystans międzypokoleniowy zwiększa się. Pęd życiowy, całkowicie inne zainteresowania własnych dzieci i wnuków powodują poczucie pustki, Osoby starsze potrzebują towarzystwa nie tylko osób w podobnym wieku, lecz także młodszych i tych najmłodszych.

Indywidualny plan terapeutyczny, często przewiduje naprawienie stosunków rodzinnych, nasz psycholog może być w tedy pomocny w mediacji, jeśli zaistnieje wola porozumienia choć jednej ze stron.

Czy przy takim podejściu nie mamy szans na osiągnięcie poczucia szczęścia u naszych seniorów?