Prywatny Pielęgniarski Dom Opieki "KAROLINA 506 088 769

Porady

Zanim oddasz do domu starców

Oddanie bliskiej osoby do placówki opiekuńczej jest bardzo trudną decyzją. Zwykle poprzedzają ją własne starania zaspokojenia potrzeb naszych starszych członków rodzin.

W polskiej tradycji wielopokoleniowej opieka nad starszymi rodzicami jest powinnością dzieci. Jednak, średnia życia wydłuża się, seniorzy potrzebują pomocy przez kilkadziesiąt lat, a ich dorosłe dzieci przy obecnej gonitwie życiowej nie są w stanie podołać wszystkim obowiązkom opiekuńczym.

Oddanie rodzica do domu opieki, w naszym społeczeństwie wciąż jest czymś nagannym i wstydliwym a tak naprawdę powinno być dowodem troski o nich, pod warunkiem dobrania odpowiedniej placówki.

Przychodzi taki czas kiedy widzimy, że zasoby energii życiowej naszych rodziców i dziadków powoli się wyczerpują, wtedy musimy zrobić wszystko, by zapewnić im maksimum pomocy i  wsparcia.

Z czasem wyczerpują się również nasze możliwości, brak czasu, fachowej wiedzy, zdrowia i finansów powodują, że trzeba podjąć decyzję o przeniesieniu seniora w bezpieczną i przyjazną przestrzeń Zakładu Opiekuńczo Leczniczego dla osób starszych.

Opieka nad starszym członkiem rodziny, często bywa dla nas bardzo wyczerpująca tak fizycznie jak i psychicznie. To do Was należy wybór czy nadal zaniedbywać siebie i własne życie rodzinne w imię nieudolnej i kosztownej opieki czy powierzyć tę opiekę fachowcom i poświęcić się tylko częstym kontaktom ze swoim bliskim.

Aby ocenić koszty własnej opieki i opieki w domu seniora polecamy artykuł portalu domyopieki.pl  „Opieka w domu czy w centrum seniora? Co kosztuje więcej?” link: http://domyopieki.pl/artykuly/opieka,235/opieka-w-domu-czy-w-centrum-seniora-co-kosztuje-wiecej-,555.htm

 

Którą placówkę wybrać?

Jeżeli już zdecydowaliście się oddać bliską Wam osobę do domu seniora zastanówcie się który ośrodek będzie najlepszy w waszym przypadku.

Zastanówcie się dlaczego podjęliście taką decyzję i co chcecie przez to uzyskać.

Polski rynek opieki nad seniorami, w zależności od płatnika reprezentowany jest przez 3 formy placówek:

  • DPS – Dom Pomocy Społecznej – dofinansowywany przez Samorządy
  • ZOL – Zakład Opiekuńczo Leczniczy – dofinansowywany przez NFZ
  • Prywatne Domy Opieki – tak zwane pensjonaty – finansowane w 100% przez pacjenta lub jego rodzinę.

Zdecydowana większość przypadków umieszczania osób bliskich w Domu Opieki dotyczy konieczności zapewnienia odpowiedniej opieki medycznej i tu najodpowiedniejszym wyborem, wydaje się być ZOL. Wymogi NFZ dla świadczeniodawców są tak wysokie, że ani DPS, ani Prywatne Domy Opieki nie są w stanie ich spełnić za cenę jaką oferują za pobyt.

Chociażby ilość wymaganych etatów  dla ZOL dla 35 pacjentów:

  • Lekarze – 1,5 etatu
  • Pielęgniarki – 4,4
  • Rehabilitanci – 2
  • Terapeuta zajęciowy – 1

W DPS i Prywatnych Domach Opieki wizyty lekarzy, z reguły, ograniczają się do 1 lub 2 konsultacji w tygodniu.

Niestety wieloletnie kolejki oczekiwań na miejsce w ZOL zmuszają nas do wyboru Prywatnego Domu Opieki jako „poczekalni” na NFZ.

W takim wypadku radzimy dokładnie sprawdzić ofertę Domu Opieki pod względem opieki medycznej, rehabilitacji, terapii zajęciowej i co zapewnia placówka w cenie. W przypadku ZOL finansowanym przez NFZ, leki i wszelkie produkty medyczne zapewnia świadczeniodawca.

Jeżeli przy wyborze Domu Opieki kierujecie się ceną, zastanówcie się co może zaoferować placówka za niską cenę.

W Polsce usługi opiekuńcze wydają się drogie ale pensjonaty, które oferują niższe ceny nie mogą zapewnić pożądanego standardu. Nie mogą zatrudnić wystarczającej ilości wykwalifikowanego personelu.

Przy wyborze placówki na pewno warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Polecamy Centrum Doradztwa Portalu domyopieki.pl (http://domyopieki.pl/form/)

 

Integracja rodzinna

Oddanie bliskiej osoby do placówki opiekuńczej nie zwalnia nas z dalszej opieki nad tą osobą.

Musimy zadbać szczególnie o ilość i jakość naszych odwiedzin. Z doświadczenia wiemy jak bardzo podopieczni domów opieki potrzebują tych wizyt i wsparcia całej rodziny. Bierzmy pod uwagę czym żyją pacjenci oddani do domów seniora, o czym myślą i jak liczą czas między kolejnymi o odwiedzinami. Nie dopuśćmy do tego by dzień podopiecznych upływał pod znakiem: co dzisiaj będzie na obiad lub która pielęgniarka czy opiekunka będzie dzisiaj na dyżurze.

Zadbajmy o rodzinną integrację międzypokoleniową. Zachęćmy również najmłodszych potomków by chętnie odwiedzały swoich dziadków a bywa, że i pradziadków. Niech te wizyty nie były tylko koniecznością i okazywaniem znudzenia.

Seniorzy żyją wspomnieniami i najczęściej wspomnienia te dotyczą wspólnie spędzonych chwil rodzinnych. Powiedzenie „będzie co wnukom opowiadać” chcieliby realizować właśnie teraz. Umożliwmy im to.

Rozumiejąc zagadnienie konieczności integracji rodzinnej nasza Fundacja proponuje wiele atrakcji dla rodzin, w różnym wieku, służących zachęcie do częstych odwiedzin a nawet zjazdów rodzinnych.

Czytaj: coś dla rodzin